Willa Gowidlina to nie tylko niezwykły dom wypoczynkowy. To także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Trójmiasta, a nawet całego województwa pomorskiego! Zatrzymując się w Willi Gowidlina nasi goście mogą połączyć spokojny wypoczynek na łonie natury i relaks wśród pięknych okoliczności przyrody jeziora Gowidlińskiego z mocą wrażeń i atrakcji Trójmiasta i województwa Pomorskiego.
Trójmiasto
Policentryczny ośrodek metropolitalny. Obejmuję trzy połączone miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji trójmiejskiej. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską obejmuje obszar o powierzchni 414,38 km². Daje to niezliczone możliwości turystyczne, a jednocześnie zaledwie 80 min. jazdy samochodem dzieli je od Willi Gowidlina. Molo w Sopocie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni czy Długi Targ w Gdańsku? Zdecyduj sam dokąd pojedziesz na wycieczkę, a po dniu pełnym wrażeń wróć z rodziną lub przyjaciółmi do Willi, rozpal ognisko i ciesz się spokojem wsi.
Jezioro Gowidlińskie
To jezioro rynnowe, polodowcowe, położone na południe od Gowidlina. Powierzchnia jeziora wynosi 401 ha (w tym dwie wyspy o powierzchni 8,2 ha), głębokość max. 27m. szerokość 1,2 km, długość 6,2 km. Linia brzegowa jest silnie rozwinięta i obfitująca w liczne zatoki i półwyspy.
Ukształtowanie dna jeziora jest urozmaicone, z licznymi podwodnymi górkami, rowami. Dominujące w jeziorze gatunki ryb to: płoć, leszcz, szczupak, okoń, węgorz, karp. Przez jezioro przepływa rzeka Słupia i przebiega szlak kajakowy. W okolicy rozciągają się malownicze wzgórza morenowe. Akwen nadaje się doskonale do uprawiania sportów wodnych oraz wędkowania, a piaszczysta plaża do zażywania kąpieli słonecznych.
Plaża Gowidlino
To gminna plaża z pomostami i mariną. Oddana do użytku w lipcu 2019. Część rekreacyjna obejmuje pomosty, strzeżone latem kąpielisko, strefę dla dzieci i piaszczystą plażę. Druga część to marina znajdują się tu pomosty do cumowania oraz przystań kajakowa, a obok miejsce na biwak, wiaty do biesiadowania i miejsce na ognisko. Przy plaży w sezonie letnim działa bar i odbywają się imprezy gminne. Parking w pobliżu plaży.
Szlaki rowerowe
Gminę Sierakowice przecinają cztery trasy rowerowe.
Najbardziej centralnie przez jej obszar wytoczona została trasa 13 wiodąca z Kamienicy Królewskiej przez Sierakowice do Kamienicy Szlacheckiej i Borucina w gminie Stężyca. Na odcinku do Sierakowic pokrywa się ona z czerwonym szlakiem pieszym.
Trasę 12 zaprojektowano w zachodniej części gminy. Rozpoczyna się we wsi Linia i na obszar gminy Sierakowice wkracza w okolicach Jeziora Czarnego w zespole Jezior Potęgowskich. Stąd biegnie przez Kamienicę Królewską do Pałubic. Blisko pałubickiej szkoły znajdują się wyrobiska torfowe zalane wodą, są one ostoją wodnego ptactwa. Wiosną i latem słychać tam całymi dniami głosy mew i rybitw. Jest to jedyne tego rodzaju miejsce na terenie gminy. Wszelkie są mniejsze i mniej licznie zasiedlone przez ptactwo. Następnie trasa prowadzi wzdłuż Bukowiny przez Załakowo i Łyśniewo, liczne jeziora w tej okolicy przyczyniły się do rozwoju letniego wypoczynku. Nad jej brzegami powstało dużo domków letniskowych. Latem zjeżdża tu dużo turystów i żartownisie głoszą, że nie przybysze mieszkają u Łyśniewian tylko Łyśniewianie u przybyszów. W czasie ostatniej wojny Niemcy określali Łyśniewo mianem „gniazda polskości”, ponieważ tylko jedna osoba, chcąc prawdopodobnie uzyskać rentę inwalidzką, podpisała zgodę na przyjęcie obywatelstwa niemieckiego III grupy. W „Łyśniewskim Dworze” urodził się ks. Antoni Pelpliński, poeta i autor wielu piosenek i pastorałek, stąd również pochodzi brat księdza, Aleksy Pelpliński, także poeta ludowy, autor kilku komedii scenicznych i jasełek napisanych po kaszubsku.
Pokonując prawie bezleśną przestrzeń pól uprawnych szlak osiąga Gowidlino z pięknym Jeziorem Gowidlińskim, malowniczo położonym wśród lasów; z wyspą Gowid, owianą legendą. Wieś Gowidlino stanowi prawdziwy klejnot naszej gminy, gdyż zaliczana jest do terenów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Nad brzegami Jeziora Gowidlińskiego rozłożyły się ośrodki wczasowe, które cieszą się dużym powodzeniem.
Trasa 14 tylko na krótkim odcinku biegnie przez skrajnie północną część gminy z Pałubic do Skrzeszewa (gdzie godzinami można obserwować, jak żyje i wychowuje swoje potomstwo czapla siwa) na granicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i dwukrotnie przecina rzekę Bukowinę na sandrowym szlaku. Aż do wsi Bukowina, położonej w gminie Cewice, poprowadzona została drogą główną Sierakowice – Lębork. Dalej szlak biegnie drugorzędnymi drogami na zachód do Cewic, żeby znów osiągnąć Gowidlino.
Trasa 10 pokrywa się na obszarze gminy Sierakowice z czerwonym szlakiem pieszym wytyczonym na jej północnym skraju z Kamienicy Królewskiej w kierunku wschodnim przez Mirachowskie Lasy. Już poza gminą biegnie na południe nie mniej pięknymi krajobrazowo drogami przez Miechucino, Borzestowo, Wygodę, Łączyńską Hutę do Łączyna.
Ryby
Dla każdego wędkarza jezioro Gowidlińskie to „kopalnia możliwości”, zarówno w zakresie gatunków ryb jakie zamierzamy łowić jak i metod.
Jezioro obfituje w leszcza, płoć, lina, szczupaka, okonia, karpia i węgorza. I to są najczęściej łowione gatunki.
Dwu – trzy dniowe nęcenie z pomostu w Willi Gowidlina praktycznie gwarantuje dobre brania leszcza, płoci. Po tygodniowym nęceniu złowienie 2-3 kg karpia jest bardzo prawdopodobne.
Z naszego pomostu były łowione prawie kilogramowe węgorze, ponad półtorakilogramowe liny ale również – malutkie 30 centymetrowe …sumy.
Na czerwonego robaka trafił się wielokrotnie okoń, z czego te większe miały ponad pól kilograma.
Jezioro Gowidlińskie kilka lat temu zmieniło dzierżawcę i nastąpił cud. Dzięki profesjonalnemu podejściu aktualnego dzierżawcy (p. Krzysztofa) w jeziorze naprawdę nie brakuje ryby. Po prostu jezioro jest systematycznie zarybiane, a odłowy są symboliczne.
Gorąco polecamy to łowisko!!!
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kaszubski Park Krajobrazowy został utworzony Uchwałą nr XIX/82/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z dnia 15 czerwca 1983 roku. Obejmuje centralny obszar etniczny Kaszub, położony na Pojezierzu Kaszubskim. Powierzchnia KPK wynosi 33 202 ha, z czego większość zajmują użytki rolne 16 712 ha (50,3%), następnie lasy 11 230 ha (33,8%) oraz wody 3 430 ha (10,3%).
Teren parku znajduje się w granicach trzech powiatów (kartuskiego, kościerskiego, wejherowskiego) oraz ośmiu gmin, z których Kartuzy, Chmielno, Sierakowice i Stężyca stanowią większość powierzchni Parku. Pozostała część należy do Somonina i Linii oraz marginalnie do Kościerzyny i Nowej Karczmy.
Otulina parku zajmuje powierzchnię 32 494 ha. Otacza ona prawie cały Park, brak jej w dwóch miejscach: na odcinku pokrywania się granicy Parku z granicą miasta Kartuzy oraz na północny zachód od Parku w gminie Cewice.
Kaszubski Park Krajobrazowy sąsiaduje z pięcioma obszarami chronionego krajobrazu: od północy z Obszarem Chronionego Krajobrazu Dolina Łeby, od zachodu z Gowidlińskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, od wschodu z Kartuskim Obszarem Chronionego Krajobrazu oraz Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni, od południowego zachodu z Przywidzkim Obszarem Chronionego Krajobrazu.
Sierakowice
Ołtarz Papieski
Ołtarz polowy do odprawienia Mszy św. przez papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 1999 r. podczas jego siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Miejsce jest szczególne, stanowiące połączenie elementów przyrodniczych, architektonicznych i sakralnych, dające osobom odwiedzającym możliwość nie tylko spaceru, zwiedzania czy podziwiania architektury zieleni, ale także zachęca do zadumy, refleksji i kontemplacji.
Neogotycki kościół św. Marcina
Rozbudowany w 1902 roku na istniejącej drewnianej świątyni z roku 1822 r. Wyposażenie kościoła w części pochodzi z końca XVIII w.
Samochodowa trasa Rezerwatów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego
Sierakowice – Wygoda Sierakowska – Mojusz – Szopa – Bącka Huta – Bącz – Palestyna – Jezioro Bukowskie – Rezerwat „Kurze Grzędy” – Rezerwat „Jezioro Turzycowe” – Rezerwat „Jezioro Lubygość” – Szczelina Lechicka – Jezioro Kamienne – Kamienica Królewska
Szlak Kaszubski (czerwony)
Sierakowice – Kamienica Królewska – Kartuzy – Gołubie – Olpuch – Wdzydze
Długość szlaku: 130,65 km, w tym 11,4 w gminie Sierakowice
Szlak bierze początek w centrum wsi Sierakowice i na odcinku do Kamienicy Królewskiej pokrywa się ze starym szlakiem pieszym. Jest to bez wątpienia najpiękniejszy, najdłuższy i najpopularniejszy szlak Pojezierza Kaszubskiego, nie omijający chyba żadnej z jego pereł na swojej długiej trasie. Szlak ten jest piękny zarówno latem, kiedy rozliczne jeziora kuszą swą chłodną tonią, jak i w pozostałych porach roku – nie skąpiących czy to leśnego runa, świeżej zieleni czy po prostu niepowtarzalnych widoków. Trasa szlaku przebiega malowniczo wzdłuż brzegów rynny Jezior Potęgowskich opuszczając gminę w miejscu zwanym Kamienicki Młyn – położonym nad jeziorami Białym i Potęgowskim. W miejscowości tej znajduję się także cmentarzysko płaskie z wczesnej epoki żelaza, kurhan oraz osada w dolinie między jeziorami Junno i Odnogą. W Kamienickim Młynie warto zwiedzić również hutę szkła z XVI-XVIII wieku.
Dalsza podróż przebiega przez gminę Kartuzy, pretendującą do miana stolicy Kaszub, a rozpoczyna się od urokliwego odcinka wytyczonego na skraju trzech rezerwatów przyrody: „Szczelina Lechicka”, „Żurawie Błota”, „Lubygość” oraz Jeziora Kamienne, zwane również Mirachowską Świtezią. Dalej przebiega wzdłuż doliny Łeby i granicy rezerwatu „Staniszewskie Zdroje”.
Po opuszczeniu Kartuz trasa przecina najpopularniejszą cześć Pojezierza Kaszubskiego zwaną „Szwajcaria Kaszubska”. Pierwszy przystanek to Chmielno – wieś uchodząca za jedną z piękniejszych zakątków Ziemi Kaszubskiej, znana również z ceramiki rodu Neclów. Tu również rozpoczyna się Szlak Kółka Raduńskiego – kaszubskie jeziora połączone w formie pętli rzeką Radunią, w niedalekiej odległości od Wzgórz Szymbarskich. Jest to także idealne miejsce dla kajakarzy.
Następnie szklak zmierza w stronę jeziora Wdzydze, bardziej znanym w tym regionie pod nazwą „Kaszubskie Morze”. Po drodze mija równie uroczą okolicę, Łubianę, która zdobywa rozgłos dzięki porcelanie zdobionej wzorami kaszubskimi. Miejscowość ta jest również ważna pod względem historycznym – podczas II wojny światowej odbył się tu jeden z największych bojów partyzanckich na Kaszubach.
Szlak kończy się w miejscu zbiegu wszystkich ramion jeziora Wdzydze, zwanego „Krzyżem”. Tutaj również znajduję się najstarszy skansen w Polsce, który warto zwiedzić będąc w tej okolicy – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to doskonałe miejsce na zakończenie pięknej, samochodowej wyprawy Szlakiem Kaszubskim.
Szlak Kręgów Kamiennych (zielony)
Sierakowice – Tuchlino – Lipusz – Czarna Woda
Długość szlaku: 94,35 km – w gminie Sierakowice 7,15 km
Ten szlak bierze początek w Sierakowicach i przecina gminę wiodąc przez Tuchlino na zachodni brzeg Jeziora Tuchlińskiego, gdzie w miejscowości Rębienica opuszcza jej terytorium. W pierwszej części szlaku wędrujemy mało zalesionym, falistym terenem Pojezierza Kaszubskiego. Do południowej części obszarów, które przecina szlak, przylgnęła nazwa „Czyste Pola”, wywodząca się z faktu, że łatwiej rodzą czyste kamienie niż kłosy.
Dla odmiany, w następnej części, szlak wiedzie płaskim, lesistym terenem równin: Charzykowskiej i Tucholskiej, przyozdobionym u ich zbiegu krzyżem Jezior Wdzydzkich. Szlak wkracza też w północne połacie Borów Tucholskich, obfitujących w grzyby, posiadające tyle uroku, że mogą zadowolić wszystkich, poszukujących piękna ojczystej ziemi.
Nierzadko ścieżki szlaku prowadzą do jakiegoś tajemniczego uroczyska lub nad niejedno z malowniczych jezior, także do wiosek zagubionych w leśnej głuszy.
Niewątpliwie największą atrakcją szlaku jest cmentarzysko z kamiennymi kręgami z okresu rzymskiego położone nad Jeziorem Długim koło Węsior. Tereny objęte Szlakiem Kręgów Kamiennych w czasie II wojny światowej były miejscem działania partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, stąd jego druga nazwa – „Partyzancki”. Po drodze mijać będziemy wiele miejsc martyrologii i walk z hitlerowcami. Szlak ten kończy się w Czarnej Wodzie.
Szlak Wzgórz Szymbarskich (czarny)
Sierakowice-Bącka Huta- Gołubie- Szymbark- Wieżyca-Sopot (długość 121,55 km – w gminie S-ce 17,4 km)
Rozpoczyna się w Trójmieście i wiedzie w centralną część Pojezierza Kaszubskiego przez Wzgórza Szymbarskie oraz okolice Jezior Raduńskich w Mirachowskie Lasy, które były ostoją ruchu oporu – działali tu partyzanci z Gryfa Pomorskiego. Na obszar gminy Sierakowice szlak wkracza w Bąckiej Hucie, skąd urokliwymi drogami leśnymi dociera do Sierakowic.
Park linowy Kaszuby „Forest Park”
Park rozrywki dla małych i dużych. Otwarty sezonowo park linowy zapewni zajęcia i atrakcje na cały dzień. Znajdziemy tu wodny tor przeszkód, trasy linowe do przejścia i atrakcje dla najmłodszych. Warto odwiedzić to miejsce i poczuć adrenalinę. Atrakcja sezonowa.
Faktoria Konia Trojańskiego
Kolejna propozycja dla rodzin z dziećmi (choć nie tylko) tym razem na cieplejsze dni. Można tu odbyć podróż w czasie do czasów starożytności. Park posiada największą replikę Konia Trojańskiego na świecie, mityczny labirynt, broń i uzbrojenie z czasów antycznych i wiele innych niezwykłych przedmiotów. Podczas dłuższego pobytu można tu także coś zjeść i wypić. Atrakcja sezonowa.
Park edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby
Miejsce idealne na gorszą pogodę lub chłodniejszy dzień dzięki całkowitemu zadaszeniu. Doskonałe dla rodzin z dziećmi, zaledwie 10 min. drogi od Willi Gowidlina. Można tu zobaczyć kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, nakarmić papugi oraz odbyć wycieczkę z przewodnikiem czy skorzystać z kina 3D. Płatność tylko gotówką.
Kościół parafialny
Kościół o konstrukcji ryglowej, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1866-1868 z cegły i kamienia.
Z placu przed kościołem rozciąga się przepiękny widok na jezioro wraz całym bogactwem rzeźby terenu.
Park rozrywki „Minigolf na mapie Kaszub”
Miejsce stworzone dzięki połączeniu tradycji i nowoczesności z kulturą kaszubską. Tutaj wiek nie gra roli, a każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. Park zapewnia zabawę przy 10 tematycznych dołkach ale ni tylko. Piękna sceneria, zwierzęta oraz nieodłączna kultura i tradycja Kaszub w jednym miejscu. Edukacja i zabawa w pigułce. Atrakcja sezonowa.
Gołubieński Ogród Botaniczny
To propozycja dla miłośników przyrody spragnionych pogłębiania swojej wiedzy na temat świata roślin.
Ogród Botaniczny w Gołubiu jest otwarty dla zwiedzających w okresie od 1 kwietnia do 31 października, codziennie w godzinach 10-18. Wstęp jest odpłatny. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem i organizacja warsztatów czy ogniska. Wymagana rezerwacja.
Kaszubski Park Gigantów
Atrakcje tego parku przekraczają standardowe rozmiary w wchodzą w większą skalę. Znajdziemy tu ogromne owady, samolot do którego można wejść jako pilot lub pasażer, wielkie ryby i ptaki oraz inne przedmioty w nietypowym dla siebie rozmiarze. Znajduję się tu również kącik zabaw dla najmłodszych. W pobliżu jest również Kaszubski Park Miniatur. Atrakcja sezonowa.
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Każdy kto lubi pociągi powinien odwiedzić to muzeum. Można tu przejechać się drezyną ręczną, kolejką lilipucią a także pozwiedzać z przewodnikiem. Muzeum otwarte jest cały rok.
Koszałkowo-Wieżyca Centrum Aktywnego Wypoczynku
Centrum Aktywnego Wypoczynku zmienia się w zależności od pór roku. Latem warto skorzystać z parku zabaw dla dzieci, wypożyczalni rowerów czy hulajnóg oraz wybrać się na spacer po Parku Baśni i Legend Kaszubskich. Istnieje także możliwość zorganizowania spływów kajakowych czy wycieczki konnej. Z kolei zimą Centrum zaprasza wszystkich zapalonych narciarzy, którzy spędzają czas na Kaszubach. Na miejscu znajdziemy wyciągi, wypożyczalnie sprzętu zimowego oraz szkoły narciarskie. Centrum posiada także strefę snowtubingu – doskonałej atrakcji dla dzieci i dorosłych, która gwarantuje świetną zabawę na świeżym powietrzu. Na miejscu jest także gastronomia. Otwarte cały rok.
Kaszubska wieża widokowa
To wieża widokowa wybudowana w 1997 roku. Ma wysokość 35 metrów. Aby dotrzeć na szczyt należy pokonać 182 stopnie! Na samej górze czeka na nas niesamowity widok na lasy i jeziora kaszubskie, a przy odrobinie szczęścia i całkowicie bezchmurnej pogodzie można podobno zobaczyć Mierzeję Helską – jeśli jesteś ciekawy czy to prawda koniecznie odwiedź Kaszubską Wieżę Widokową.
Muzeum American Old Cars
Dla każdego fana amerykańskich klasyków motoryzacji z lat 50. – 80. XX w. to punkt obowiązkowy podczas pobytu na Kaszubach. Muzeum posiada około 30 egzemplarzy kolekcjonerskich najbardziej klasycznych samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Kaszuba, ale i całego kraju.
Farma Alexa, park rozrywki
Jest to rolniczy park rozrywki – pierwsze tego typu miejsce w Polsce! Zaledwie godzinę jazdy samochodem od Willi Gowidlina czeka na gości moc rolniczych atrakcji. Niezapomniana przygoda dla dużego i małego. Atrakcja sezonowa.
Sea Park Sarbsk
Park miniatur, fokarium, oceanarium, park trampolin, małpi gaj i wiele innych – to wszystko znajduje się w jednym miejscu – Sea Park Sarbsk. Świetne miejsce dla rodzin i większych grup. Atrakcja sezonowa.
Habenda – kurs windsurfingu
Szkoła i wypożyczalnia sprzętu do windsurfingu. Na miejscu także restauracja.